Postitatud

10 fakti puuvilla kohta

 1. Puuvill on naturaalne taimne materjal, mis koosneb põhiliselt tselluloosist.
 2. Puuvill on väga hästi pestav. Soovitame vaipu pesta 30˚C vees, kõrgema temperatuuriga pesuvee kasutamine võib kaasa tuua vaiba mõõtmete kahanemise.

Puuvill ei kuiva väga kiiresti, kuid on molekulaarsel tasandil siiski teataval määral hüdrofoobne, kuna suurenenud kristallilisuse määra tõttu puuvilla kristallstruktuursetes piirkondades ning vesiniksideme tõttu ei saa niiskus molekulidesse tungida. Molekulidest läbi tungiv niiskus võib toimida määrdeainena ja põhjustada materjali tugevuse kaotust. Seetõttu ei kaota puuvillatselluloos niiskena tugevust nagu näites viskoos; tegelikult muutub puuvill hoopis tugevamaks. Sünteetilised kiud on hüdrofoobsed, mistõttu ei mõjuta niiskus nende tugevust üldse.


 1. Puuvillased vaibad ei elektriseeru, kuna puuvill seob endaga õhuniiskust.
 2. Puuvill on tundlik päikesevalguse suhtes. UV – kiirgus pleegitab vaiba värve, heledad värvid võivad koltuda ning materjal muutub intensiivse valguse käes rabedamaks.
 3. Koid puuvilla söögiks ei eelista, neile meeldib rohkem loomset päritolu materjal.
 1. Ruumides, kus on korraga niiske ja soe, võib puuvillase vaiba sisse kolida hallitus. Hallitus toitub puuvillast, seetõttu soovitame vannitoas puuvillaseid vaipu mitte kasutada. Samas, kui vaibad lebavad põrandaküttel ning neid aeg-ajalt pesumasinas pestakse, siis ei ole vaja hallitust karta.
 2. Puuvillane kangas pole kuigi veniv, sellepärast parandatakse sageli puuvillaste tekstiilide omadusi sünteetiliste materjalide lisamisega.
 3. Puuvill on vastupidav kuumusele, pesuvahenditele ja valgendajatele. Puuvillase vaiba võib julgelt kamina ette laotada (säilitades iseenesestmõistetavalt ohutu kauguse tulekoldest).

 1. Puuvill ei kaota oma tugevust, kui seda hoolikalt hoitakse (ladustatakse) näiteks laoruumis või panipaigas. Pärast 50aastast hoiustamist võib puuvilla tugevusomadustes täheldada vaid väikeseid erinevusi.
 1. Puuvilla keemiline koostis:
  • Tselluloos 94%
  • Valgud 1 – 1.5%
  • Petiinhape 1%
  • Mineraalained 1%
  • Happed, suhkrud ja pigmendid 2%
  • Vaha 0.5%

Puuvillased vaibad