Erinevad vaibad
Pidades silmas just tolmuimejaga puhastamist, võib vaibad jaotada nelja põhilisse kategooriasse: kootud vaibad, taftingvaibad, pikakarvalised vaibad ning siledakoelised vaibad.
- Kootud vaibad – vaibad, mille mustrit on võimalik näha ka vaiba tagaküljelt. Siia alla kuuluvad kõik masinkootud ning käsitsi sõlmitud vaibad.
- Taftingvaibad – vaibad, mille puhul pealispinda moodustav lõng viiakse läbi alusriide seda läbi õmmeldes. Tavaliselt liimitakse taftingvaipade alla alusriie või kaetakse selle põhi lateksliimi kihiga, mis hoiab karuselõnga irdumast.
- Pikakarvalised vaibad – kaubanduses kohtab pikakarvalisi vaipu tihti Shaggy või Shag nimetuse all. Tuntud ka kui rüiuvaip, sest meenutab endisaegseid pikakarvalisi kudumeid (kõiki pikakarvalisi vaipu siiski rüiuvaibaks nimetada pole õige, sest rüiuvaiba kudumiseks on olemas oma konkreetne tehnika).
- Siledakoelised vaibad – vaibad, mille pealispind on võrdlemisi sile, kuna tegu on kas väga lühikese pealisnarmaga või põimevaibaga, tuntud ka kui flatweave vaibad. Siia kategooriasse kuuluvad ka kaltsuvaibad.
Kootud vaiba tolmuimejaga puhastamine
Kõigepealt määrake vaiba karuse suund. Kootud vaiba karus on peaaegu alati ühele poole pisut kaldu. Sellekes, et määrata kootud vaiba karuse suund, libistage käega üle vaiba – takistust tundes liigute karusele vastukarva.
Kootud vaiba tolmuimejaga puhastamisel on soovitav liikuda tolmuimeja otsikuga pärikarva ning seejärel karvaga ristsuunas. Ainult pärikarva liikudes katavad kiud mustuse ja tolmu ning ei lase tolmuimejal seda täielikult eemaldada. Liikudes tolmuimejaga vastukarva, võivad näiteks villaste vaipade pehmed villakiud kahjustada saada ning selle tulemusena hakkavad need lõngast irduma ja moodustama tolmurulle. Seevastu sünteetiliste vaipade puhul võite olla julgemad, kuna need kiud on hõõrumisele pisut vastupidavamad.
Taftingvaiba tolmuimejaga puhastamine
Samuti nagu kootud vaiba puhul, on soovitav taftingvaipa tolmuimejaga puhastada liikudes karuse päri- ja ristsuunas.
Kuna taftingvaiba koelõngad kinnituvad alusmaterjalile liimi abil, siis on neid kerge tolmuimejaga välja tõmmata, seetõttu tuleks vältida tugevat imemisvõimsust ning pöörelavaid harjaseid. Soovitav oleks kasutada tolmuimeja keskmist imemisvõimsust ning lamedat, ilma harjastateta otsikut.
Kui tegu on vanema vaibaga, siis tuleks kindlasti heita pilk ka vaiba alla, kuhu võib olla kogunenud liimi lagunemisest tekkinud puru.
Pikakarvalise vaiba tolmuimejaga puhastamine
Pikakarvalise vaiba puhul oleks hea alustada selle tagumiselt poolelt. Tolmuimejaga esimesena vaiba tagumist külge puhastades, on võimalik eemaldada sügavale vaibakiududesse sattunud tolm. Tagaküljelt tolmuimega puhastades kasutage maksimumvõimsust ning ka harjastega otsikut.
Karuselt tolmuimejaga üle käies, tuleks olla pisut ettevaatlikum, sest lõngad võivad olla lõime vahele nõrgalt kinnitunud ning on tõenäoline, et tõmbate liiga suurt võimsust kasutades mõned lõngad pikemaks. Seetõttu kasutage alguses väiksemat võimsust ning suurendage seda enesekindluse kasvades. Arusaadavalt ei pruugi väikesed imemisvõimused anda soovitud efekti, mistõttu jääb ainukeseks võimaluseks vaip välja viia ning seda korralikult raputada.
Siledakoelise vaiba tolmuimejaga puhastamine
Siledakoelised vaibad erinevad selle poolest, et neil puudub karus, kuhu mustus ja tolm saaksid koguneda ning seetõttu tuleb neid tihedamini tolmuimejaga puhastada. Tihe tolmuimeja kasutamine võib teinekord seesuguseid vaipu liigselt kulutada, kuid tavaliselt on flatweave vaibad valmistatud vastupidavast materjalist ning peavad hästi vastu.
Kuna nn flatweave vaibad on üsna õhukesed, siis võib ka vaiba pahem pool tolmuseks saada, sest lõimede vahelt pääsevad peened osakesed vaiba alla. Niisiis tuleks õhemaid põimevaipu tolmuimejaga puhastada mõlemalt poolt.
Vaata ka: Kuidas vaibalt mööblijälgi eemaldada | Kuidas vaibalt mööblijälgi eemaldada