Postitatud

Nõuanded uue vaiba valikuks

Puuvillane vaip magamistuppa või kööki

Kodu korda: nõuanded uue vaiba valikuks

Allikas: Delfi | Naistekas | Kodu ja aed

Vaip toas on oluline interjööri osa, mis oma värvi, kuju ja mõõdu sobivusega annab toa sisekujunduslikule aspektile väga palju juurde. Järgnevalt mõned soovitused, kuidas valida oma koju uut vaipa.

Kuna põrand on üks olulisi interjööri osasid, siis sobimatu väljanägemisega vaip on sama inetu kui määrdunud või kulunud. Samas on tihti vaiba väljavahetamise põhjuseks ka mõni tüütu plekk, mida pole võimalik kätte saada, või on põrandakatte pind tuhmunud ning varasemad erksad toonid ei taastu isegi pärast pesu.

Disainibüroo DK4 OÜ sisearhitekt Irene Press soovitab vaiba valikul lähtuda ennekõike ruumi üldisest stiilist. Tasub arvestada, et klassikalisse ruumi sobivad pigem siledapinnalised mustrilised vaibad, modernsesse jällegi ühetoonilised.

Vaipadega on ajast aega kaetud seinu ja põrandaid selleks, et ruumis oleks hubasem, aga mis peamine – paljajalu käia soojem.

Siiski tuleb silmas pidada, et vaiba esmane ülesanne on läbi aja olnud anda sooja. Vaipadega on ajast aega kaetud seinu ja põrandaid selleks, et ruumis oleks hubasem, aga mis peamine – paljajalu käia soojem.

Vaip on oluline osa ruumi tekstiilist. Tekstiil on aga omakorda see, mis annab sisekujunduse puhul võimaluse isegi tunduvalt suuremaks mänguks kui mööbel ise. Eeskätt tänu sellele, et tekstiili on lihtsam vahetada kui mööblit, ja nii saab vastavalt igale aastaajale anda ruumile oma, ilmekama näo. Kevadel ja suvel sobivad erksamad toonid, sügistalvisel perioodil pisut tagasihoidlikumad.

Peale muude omaduste on vaiba ülesanne ruumis olla värviandja. Värvi valikul tasub arvestada paljude teguritega – loeb nii mööbli kui kogu ruumi toonide mäng. Kindlasti tuleb jälgida ka seda, mis toonis vaipu ühte ruumi paigutada. “Siin on raske ühest nõu anda – pigem sõltub see ikkagi konkreetsest kohast. Ühes ruumis võivad väga edukalt toimida koos roheline ja roosa vaip, aga teises jätab nende kahe tooni kooskasutamine ebameeldiva ja ärritava mulje. Küll peaks jälgima seda, et kasutades toas erinevat tooni vaipu – kui neid on enam kui kaks -, siis üks võiks olla see, millele on antud pearõhk. Ehk siis üks vaip on nii-öelda intensiivsema ja väljapaistvama tooniga,” seletab Irene Press. Rõhku andva tooni valik lähtub ruumis olemasolevast mööblist-tekstiilist. Põhivaiba kõrval olevate põrandakatete toon on pigem toetava ülesandega.

Samuti annab ruumi mängulisusele juurde see, kui kasutada erineva suuruse ja miks mitte ka kujuga vaipasid. Näiteks saab ühte tuppa kokku sobitada kolm ümmargust erineva suurusega vaipa.

Ruumist lähtudes

Oluline on see, millises ruumis vaip on: koridor, elutuba, köök, magamis- või lastetuba vm. Valikul loevad ka vajadused ehk siis, miks vaipa kasutada: kas ruumis on liiga suur kõla, põrandad on külmad, on vaja “peita” kulunud puitpõrandat jne.

Siit kerkib küsimus: miks seda vaipa antud ruumi vaja on või miks see peaks seal olema? Edasi saab juba määratleda vaiba materjali, sest selge on see, et koridoris ja magamistoas olevad vaibad on erinevad.
Näiteks magamistoa vaip võiks olla võimalikult naturaalne ning kergesti puhastatav just tolmust, soovitab sisearhitekt.

Elutoa vaiba valik on veelgi lihtsam, sest sellele ei olegi erilisi nõudeid. Pigem tuleb lähtuda sellest, mis meeldib ning mis antud ruumi sobib.
Koridoris on vaja kindlasti arvestada võimalusega, et põrandal käiakse vahel välisjalanõudega – seega peab vaip taluma suuremat niiskust. Samuti tuleb niiskust silmas pidada vannitoa ja köögi põrandakatte valikul.

Kööki sobivad näiteks kaltsuvaibad, mida annab edukalt pesta pesumasinas.

Üldiselt sellist kohta, kuhu vaip üldse ei sobi, sisekujundaja sõnul eluruumides ei olegi. Vaibaga võib luua meeleolu, hubasust ja “põranda soojust” kodu igas nurgas.

Pigem on küsimus vaiba tüübis: esikusse sobib hästi nii-öelda porivaip, vannitoas võib kasutada spetsiaalseid vannitoavaipu või bambusmatte, köögis kergesti puhastatavaid vaipkatteid. Kööki sobivad näiteks kaltsuvaibad, mida annab edukalt pesta pesumasinas. Seega võib soovi korral igasse ruumi panna põrandat “ehtima” vaiba. Küll aga peab endale enne selgeks tegema, kas konkreetne vaip, mille inimene on välja valinud, sobib omadustelt antud ruumi interjööri, kas see ikka täiendab sisekujundust.

Artikli täistekst: Naistekas – Kodu ja aed