Postitatud

Sünteetilised vaibad – mis neil vahet on

Erinevad süsnteetilised vaibamaterjalid

Erinevad sünteetilised materjalid

Vaipu ja vaipkatteid valmistatakse erinevatest sünteetilistest materjalidest: akrüül (PC), polüester (PL, PES, PET), polüamiid (nailon PA), polüpropüleen (PP). Kõigil eeltoodud materjalidel on teatavad omadused ja iseärasused, mistõttu võib nende kasutamine ning hooldamine olla mõnevõrra erinev.

Polüester

Polüester on üldine mõiste, mida kasutatakse polüesterkiududest tekstiilide kohta, kuid mille all mõeldakse kõige sagedamini polüetüleentereftalaati (PET). Polüestrit kasutatakse sageli segatuna puuvillaga, kuna see vähendab puuvilla kokkutõmbumist ja suurendab selle vastupidavust.

Polüester on vastupidav UV kiirtele, hallitus ja mikroorganismid ei kahjusta seda. Sellest valmistatud vaibad on reeglina pehmed ja sametised. Võrreldes polüpropüleeniga, pole see materjal nii vastupidav. Plekke on kerge eemaldada, kuna materjal ei ima niiskust.

Vintage stiilis klassikalise mustriga sünteetiline narmastega vaip

Akrüül

Polüakrüül on kohev ja pehme kiud, mis meenutab villa. Akrüülkiust vaibad on väga pehmed ja soojad. Orgaanilised lahustid polüakrüüli ei kahjusta, mistõttu võib kodumajapidamises kasutatavaid puhastusvahendeid üsna julgelt kasutada, kuigi ettevaatuse mõttes võiks siiski enne puhastusaineid katsetada vaiba varjatud osal. Plekke on võimalik üldjuhul eemaldada kerge vaevaga.

Akrüüllõnga ja sellest valmistatud vaipu iseloomustab suurepärane vastupidavus päikesevalguse, hallituse ja mikroorganismide suhtes. Riidekoi vastsed akrüülkiudu ei söö, küll võivad nad aga süüa akrüül- ja villakiust segalõnga.

Akrüüli üheks negatiivseks omaduseks on see, et see elektriseerub väga kiiresti. Erinevalt naturaalsest villast on akrüülkiud tundlik kuumuse suhtes, akrüülkiust ese süttib kergesti ja põleb suure leegiga, mistõttu pole hea mõte akrüülvaipu asetada näiteks kamina ette. Lisaks tuleb akrüülvaipa ostes arvestada sellega, et sellest irdub hõõrdumisel lahtist kiudu, seega tuleb sellist vaipa tihti tolmuimejaga puhastada.

Polüpropüleen

Polüpropüleen säilitab hästi oma kuju pärast paljusid keerdumisi ja paindumisi ning on hea kulumiskindlusega. Sellised vaibad on üldiselt hea vastupidavusega ja üsna lihtsalt hooldatavad.

Polüpropüleenkiudu on võimalik töödelda selliselt, et sellel oleksid head antistaatilised omadused. See sünteetiline kiud on ka ökoloogiliselt puhas materjal, kuna ei sisalda märkimisväärsel hulgal plastikaate (mikroplasti).  Polüpropüleen on tuntud ka kui materjal, mis on vastupidav erinevatele kemikaalidele, kuid soovitame siiski enne n-ö kangema vahendi kasutamist katsetada seda vaiba varjatud osal, kuna puhastusaine kasutamine võib tuua kaasa muutusi värvitoonides.

Polüpropüleeni graanulid

Polüpropüleeni graanulid

Polüamiid

Tuntud ka kui nailon, perlon, vanema nimetusega kapron.

Sellest materjalist vaibad on kõrge kulumiskindlusega ning neid on kerge hooldada.

Polüamiidil on sünteetilistest kiududest parim niiskuse imamisvõime 3…8,5%. Ilma eritöötluseta on nailonkiud tundlik UV kiirgusele, mistõttu pole hea vaipu paigutada otsese päikesevalguse kätte. Ettevaatlik peaks olema ka plekieemaldusvahenditega, sest neis esineda võivad fenooliühendid võivad PA lagundada.

Vaata ka: 10 fakti puuvilla kohta