Postitatud

Vaip ja allergia

aevastaja_tolmuallergia

Vaip ja õhukvaliteet

Tihti tuntakse muret vaiba ja allergia vaheliste seoste üle. Üldise arvamuse kohaselt soovitatakse nn olmetolmuallergia puhul vaipu ja vaipkatteid vältida. Samas aga on teada, et kõvalt põrandalt paiskuvad tolmuosakesed õhku kergemagi vibratsiooni korral. Vaiba pinnalt seevastu ei pääse tolm nii kergelt lenduma ja see on hõlpsasti tolmuimejaga eemaldatav.

Niisiis võib vaibal olla oluline roll lenduvate tolmuosakeste vähendamisel tubases õhus võrreldes kõvade põrandakatetega, kuna vaiba pinnalt ei pääse allergeenid nii kergesti lenduma ning neid on seetõttu sissehingatavas õhus vähem.

Milline vaip sobib allergikule?

Võib tunduda kohatu, aga just allergikutele soovitatakse sünteetilisi vaipu, mis on valmistatud polüpropüleenist. Sellisest materjalist vaibad on vastupidavad UV kiirtele ning hallitus ja mikroorganismid ei kahjusta seda.

Teisena võib soovitada viskoosist vaipu. Viskooskiud on väga sarnane puuvillale, kuid imab vett endasse rohkem kui puuvill ja kuivab aeglaselt. Viskoosvaibad ei tekita allergiat. Viskoosvaiba valimisel tuleks eelistada õhemat kudet.

Hästi sobivad ka puuvillased vaibad, mida on võimalik ise pesta.

Puhasta vaipa regulaarselt

Oluline on vaipu regulaarselt tolmuimejaga puhastada, et eemaldada sinna kogunenud tolm ning muud mikroosakesed, mis võivad ülitundlikel inimestel esile kutsuda allergilisi reaktsioone.

Tolmuimejal kasutage võimalusel HEPA filtrit. HEPA filtrid suudavad eemaldada kuni 99% tolmuosakesi, hallituseoseid, õietolmu, baktereid ja mikroobe, mis võivad sinu kodus olevat õhukvaliteeti halvendada.

Lisaks on soovitav kasutada lamedat, harjasteta tolmuimejaotsikut, sest harjased, eriti pöörlevad harjased, võivad vaiba karust kahjustada ning niiviisi soovimatut tekstiilitolmu juurde tekitada.

Kui sul on tolmuallergia, siis konsulteeri kindlasti enne vaiba ostmist ka oma perearstiga või allergoloogiga.